Uwaga to jest archiwalny artykuł


Analiza rynku internetowego w Polsce pokazuje interesujące zmiany w ciągu ostatniej dekady. Portal BiQdata.pl przygotował kompleksowe zestawienie obrazujące ewolucję popularności największych graczy internetowych w latach 2004-2014.

Google utrzymuje pozycję niekwestionowanego lidera polskiego internetu. Od 2006 roku firma systematycznie prowadzi w rankingach, osiągając w 2014 roku imponujący wynik 20,5 miliona unikalnych użytkowników. Sukces Google opiera się nie tylko na dominacji wyszukiwarki, ale także na popularności innych produktów jak Gmail czy Google+. Warto zauważyć rosnącą współpracę między Facebookiem a Microsoftem, która może wpłynąć na przyszłą pozycję rynkową Google.

Facebook, mimo późniejszego wejścia na polski rynek, szybko zdobył silną pozycję. Debiutując w 2010 roku z 9,6 miliona użytkowników, awansował na drugą pozycję w 2014 roku z wynikiem 17 milionów użytkowników. Platforma wykazuje stabilny wzrost dzięki przemyślanej strategii rozwoju i partnerstwu z Microsoftem.

Polski rynek internetowy przechodzi znaczące konsolidacje. Fundusz Naspers, właściciel Allegro i GG, osiągnął w 2013 roku pozycję wicelidera z 16 milionami użytkowników. Ringier Axel Springer Polska, właściciel Onetu, wzmocnił swoją pozycję przez przejęcie NK. Istotnym ruchem było też przekształcenie Tablica.pl w międzynarodową markę OLX.

Warto zwrócić uwagę na powstanie silnej polskiej grupy WP po połączeniu z Grupą o2 i przejęciu Money.pl. Z wynikiem 14,6 miliona unikalnych użytkowników, pokazuje potencjał lokalnych graczy w konkurowaniu z międzynarodowymi korporacjami.

Obecna sytuacja na polskim rynku internetowym charakteryzuje się dominacją międzynarodowych koncernów. W 2014 roku polski kapitał reprezentowały głównie Grupa WP, Murator i Agora. Ta sytuacja przypomina sektor bankowy, gdzie również przeważają gracze zagraniczni, z wyjątkiem działalności Leszka Czarneckiego.

Rozwój polskiego rynku internetowego pokazuje potrzebę stworzenia silnych, innowacyjnych projektów o międzynarodowym zasięgu. Przykładem może być platforma IAI-Shop, która po debiucie giełdowym skutecznie rozwija się na zagranicznych rynkach. Branża potrzebuje więcej takich inicjatyw, które wykraczają poza kopiowanie zagranicznych rozwiązań.

Przyszłość rynku będzie prawdopodobnie kształtowana przez dalsze konsolidacje i rozwój grup medialnych. Szczególnie interesujące będą efekty połączenia WP, o2 i Money, które może stworzyć nową jakość na polskim rynku internetowym.