Uwaga to jest archiwalny artykuł


Dzisiaj chciałbym podzielić się z Wami analizą strategii konkurencyjnej systemu Android. To fascynujący temat pokazujący, jak Google stworzyło jeden z największych ekosystemów technologicznych naszych czasów.

Stara dewiza mistrzów reklamy mówi „Wyróżnij się, albo zgiń”. Google wzięło to sobie mocno do serca, tworząc jedne z najbardziej twórczych i profesjonalnych działów marketingu we współczesnej gospodarce. Rynek systemów mobilnych jest oligopolistyczny – liczą się na nim praktycznie tylko trzy firmy. Mamy tu do czynienia z wysoką elastycznością popytu i ciekawą sytuacją konkurencyjną 🙂.

Dzisiaj nie konkuruje się już samym systemem operacyjnym czy konkretnymi aplikacjami. Liczy się cały ekosystem – całościowa wartość tego, co oferuje firma i jej partnerzy. Weźmy na przykład Sony – kupując ich telefon, użytkownik wie, że będzie on współpracował z Androidem, będzie miał dostęp do aplikacji Google i partnerów. Do tego Sony buduje własny mini-ekosystem wokół marek Walkman i PlayStation. To pokazuje prawdziwą siłę takich strategicznych aliansów 🙂.

Google obsesyjnie dba o jakość swoich produktów. Szczególnie widać to w przypadku aktualizacji systemu Android, które z każdą wersją przynoszą nowe funkcje i usprawnienia. Ciekawym przykładem rozwoju jest Android Wear, stworzony specjalnie dla smartwatchy. To doskonale pokazuje, jak ważna jest integracja między urządzeniami w ramach ekosystemu 🙂.

Klienci bardzo pozytywnie postrzegają strategię Google. Larry Page i Sergey Brin starają się przekonać świat, że mają tak dużo pieniędzy, że nie chodzi im już tylko o zysk. Widać to w projektach takich jak balony dostarczające internet do krajów trzeciego świata. Z perspektywy właścicieli strategia również działa świetnie – Android jest liderem rynku w większości krajów 🙂.

Największymi atutami Androida są:

– Świetna reputacja i innowacyjność Google

– Najlepsi pracownicy i bogate portfolio patentowe

– Silne, wyraziste marki

– Wysoka jakość produktu dostępnego dla setek milionów użytkowników

– Efektywna komunikacja przekładająca się na przewagę informacyjną

Choć Android nie był pierwszym systemem dla smartfonów (to zasługa Apple), to pokazał, że można zagrozić pozycji nawet największego gracza. Google nieustannie gromadzi siły i środki na kolejne projekty. Czy będzie to Android do samochodów? A może coś zupełnie nowego? Jak powiedział Warren Buffett – najlepszym sposobem na przewidywanie przyszłości jest jej tworzenie. I właśnie to robi Google 🙂.

Strategia konkurencyjna Androida jest jedną z najlepszych w branży. Google patrzy daleko w przyszłość, myśląc o inteligentnych domach czy samochodach elektrycznych. Co najważniejsze, ich strategia nie skupia się tylko na pieniądzach i udziałach w rynku, ale również na tym, by ludziom żyło się lepiej. Osobiście uważam, że to właśnie firmy technologiczne powinny być największe na świecie – bo to one wprowadzają realną wartość do naszego życia 🙂.