Trio Świderski/Brański/Sierota odniosło kolejny triumf w świecie mediów internetowych. Forbes wyróżnił ich tytułem Graczy Roku w sekcji Nowa Ekonomia. Przekształcili Grupę o2 w jedną z największych firm w Megapanelu – Grupę Wirtualna Polska.
Historia sukcesu zaczęła się w czasach, gdy internet w domu był luksusem, a kawiarenki internetowe przeżywały swój rozkwit. Młodzi studenci: Jacek Świderski, Michał Brański i Krzysztof Sierota dostrzegli potrzebę stworzenia wirtualnej skrzynki e-mailowej dostępnej przez przeglądarkę internetową. W erze, gdy dominował Outlook Express ściągający wiadomości na dysk komputera, była to prawdziwa innowacja. Szybko zdobyli ponad 1,5 miliona użytkowników oferując darmowe skrzynki w zamian za wyświetlanie reklam.
Początkowo działali jako go2.pl, szybko zmieniając nazwę na o2.pl. Kolejnym krokiem było stworzenie komunikatora Tlen, w czasie gdy Gadu-Gadu dopiero startowało. Warto zauważyć, że sam pomysł na komunikator nie był oryginalny – wzorowano się na światowym graczu ICQ, który później został przejęty przez American OnLine.
Grupa o2 wykazała się szczególną rozwagą w podejściu do budowy portalu internetowego. Początkowo ograniczali się do linkowania najważniejszych informacji z innych źródeł, jak Rzeczpospolita. To był okres, gdy na polskim rynku funkcjonowało kilkanaście portali, a podaż znacząco przewyższała popyt. O2 cierpliwie czekało na właściwy moment, by rozpocząć budowę własnego portalu.
Siłą grupy stały się serwisy tematyczne. Pudelek.pl jest najlepszym przykładem – praktycznie stworzył branżę portali plotkarskich w Polsce. Po nim pojawiały się kolejne serwisy, każdy istotny w swojej dziedzinie. Jak zauważyła Ola Sitarska, znana w środowisku startupowym, Michał Brański wykazał się szczególnym talentem w kierowaniu ruchu między serwisami grupy.
Przełomowym momentem było połączenie z Grupą WP, zrealizowane wspólnie z Innova Nest Piotra Wilama. Ostatnim znaczącym przejęciem było kupno Grupy Money.pl, lidera w segmencie ekonomicznym. To przejęcie nie tylko wzmocniło pozycję grupy, ale też przyniosło kilka milionów wartościowych użytkowników.
Grupa WP wyraźnie kieruje się w stronę generowania wysokiej jakości ruchu. Podczas gdy konkurencja, jak Onet po przejęciu NK, może pochwalić się dużymi liczbami użytkowników, ruch generowany przez Money.pl ma znacznie większą wartość biznesową.
Przed Grupą WP stoi teraz zadanie integracji wszystkich przejętych podmiotów i maksymalizacji efektywności. To właśnie praca nad rozwojem portali, nie same przejęcia, przynosi największe owoce. Z tak bogatym portfolio serwisów, Grupa WP ma solidne podstawy do dalszego wzrostu.