W poprzednim wydaniu newslettera przedstawiłem pierwszą część pomysłu na platformę programów partnerskich. Dziś w ramach tego pomysłu przyjrzę się kolejnym elementom Startup Business Model Framework – Ścieżce rozwoju i Kluczowym wskaźnikom.
Ścieżka Rozwoju
Od czego zaczynamy? Moim zdaniem kluczowe jest stworzenie MVP z podstawowymi funkcjonalnościami. Idealnie byłoby gdyby system rozwijał się na podstawie feedbacku od pierwszych użytkowników – oni najlepiej wiedzą, czego potrzebują. Dzięki pivotom w rozwoju produktu możemy stworzyć wersję bliższą tej jakiej pragną klienci.
Kto i jak będzie sprzedawał? Moim zdaniem strategia marketingowa dla tego projektu powinna postawić na content marketing i budowanie społeczności – to wydaje się najlepsza droga. Zaproponowałbym tworzenie wartościowych treści edukacyjnych, prowadzenie bloga eksperckiego i aktywną obecność w mediach społecznościowych. Warto też pomyśleć o organizacji eventów branżowych i webinarów. Co więcej, świetnym pomysłem byłoby nawiązanie współpracy z liderami opinii w branży e-commerce. Myślę, że taka kombinacja działań mogłaby przynieść świetne rezultaty .
W czym będziemy najlepsi? Patrząc na rynek, wydaje mi się że siłą tego projektu mogłyby być integracje z popularnymi platformami e-commerce jak Magento, Shopify czy WooCommerce. Do tego warto dodać elastyczne API dla firm z własnymi rozwiązaniami i prosty system oparty na kodach rabatowych. Ale to, co mogłoby naprawdę wyróżnić projekt, to kompleksowe wsparcie eksperckie, system mentoringu i całodobowe wsparcie techniczne. Jestem przekonany, że właśnie ta kombinacja mogłaby sprawić, że projekt stałby się liderem w swojej kategorii .
Jakie są główne ryzyka? Trzeba być szczerym – widzę kilka wyzwań w tym projekcie. Przede wszystkim kluczowe będzie zbudowanie odpowiednio dużej bazy partnerów i sprzedających na start. Sporo pracy może być też z integracjami z różnymi systemami. Patrzę na to optymistycznie – każde z tych wyzwań można pokonać z odpowiednim podejściem .
Kluczowe Wskaźniki
Co mierzymy? Powinniśmy skupić się na podstawowych wskaźnikach takich jak przychody i zyski. Jednak na tym etapie cenniejsze mogą okazać się liczby sklepów i partnerów, oraz to w ilu sprzedażach pośredniczyła platforma. W miarę rozwoju należałoby zestawiać te dane ze sobą w stosunku kwartalnym lub rocznym. Słupki idące w górę na pewno będą największą motywacją.
Jakie są cele na 3 miesiące? Na pierwsze trzy miesiące zaproponowałbym skupienie się na zbudowaniu solidnych podstaw technicznych i pozyskaniu pierwszej grupy użytkowników testowych. Wydaje mi się, że to pozwoliłoby zebrać cenny feedback i dostosować produkt do realnych potrzeb rynku .
Jak definiujemy sukces? Moim zdaniem sukces w tym projekcie to przede wszystkim zadowoleni użytkownicy. Kluczowe byłoby, żeby zarówno partnerzy jak i sprzedający czuli, że platforma realnie pomaga im w rozwoju biznesu. Można by to mierzyć przez skuteczność integracji, pozytywny feedback od użytkowników i oczywiście jakość ruchu i konwersji .
Jakie są kamienie milowe na rok? Proponowałbym taki plan: w pierwszym kwartale zbudowanie solidnych podstaw technicznych, w drugim skupienie się na pozyskiwaniu pierwszych użytkowników i zbieraniu feedbacku, w trzecim i czwartym skalowanie rozwiązania. To ambitny plan, ale wydaje mi się wykonalny!
Zakończenie
I tak zaprezentowałem pierwszy z moich pomysłów na biznes w ramach biuletynu „Doktor od startupów”. W przyszłym tygodniu odniosę się w nowy sposób do jednego z najstarszych modeli e-biznesu.
Jeśli w jakiś sposób Cię zainspirowałem, to zapraszam do podzielenia się tym. Sprawi mi to wielką radość! 🙂
Do przeczytania!
Paweł